HomeUPSAPC UPS SYMF1200KG Symmetra MW 1200kW Frame, 480V
Previous product
UPS
SYMF600KG Symmetra MW 600kW Frame, 480V Call for Price
Back to products
Next product
UPS
SYMF1000KG-IP Symmetra MW 1000kW IP Frame, 480V Call for Price
SYMF1200KG Symmetra MW 1200kW Frame, 480V
Call for Price
SYMF1200KG Overview
Compare
Add to wishlist
SKU: SYMF1200KG Categories: APC UPS, UPS
Share
  • Description
  • Reviews (0)
  • Shipping & Delivery
Description
SYMF1200KG Technical Specifications
Symmetra MW 1200kW Frame, 480V
Output
Max Configurable Power (Watts)
1.2MWatts / 1.2MVA
Output Voltage Distortion
Less than 5% at full load
Output Frequency (sync to mains)
60 Hz – programmable +/- 0.5 / 1 / 2 / 4 / 6 / 8%
Output Frequency (not synced)
60Hz +/- 0.1% for 60Hz nominal
Load Crest Factor
Unlimited
Topology
Delta Conversion On-Line
Waveform type
Sine wave
Bypass
External Static Bypass
Input
Input frequency
Input voltage range for main operations
408 – 552 (480)V
Input voltage adjustable range for mains operation
408 – 552 (480V)V
Type of Input Protection Required
3-pole breaker
Maximum Short Circuit Withstand (Icw)
200.0kAmps
Input Power Factor at Full Load
0.99
Batteries & Runtime
Battery type
No internal battery – uses external battery system
Maximum Available Short Circuit Current
50kAmps
Efficiency
View Efficiency Graph
Communications & Management
Interface Port(s)
Contact Closure, DB-9 RS-232, RJ-45 10/100 Base-T, RS-485, SYMWSUCBL
Control panel
Touch Screen LCD User Interface
Audible Alarm
Audible and visible alarms prioritized by severity
Emergency Power Off (EPO)
Yes
Physical
Maximum Height
80.0inches (2032MM, 203.2CM)
Maximum Width
183.0inches (4648MM, 464.8CM)
Maximum Depth
42.0inches (1067MM, 106.7CM)
Net Weight
11663.0lbs. (5301.36KG)
Shipping weight
12103.0lbs. (5501.36KG)
Shipping Height
88.0inches (2235MM, 223.5CM)
Shipping Width
222.0inches (5639MM, 563.9CM)
Shipping Depth
50.4inches (1280MM, 128.0CM)
Color
Light grey (NCS 2703-G84Y)
Environmental
Operating Temperature
32 – 104 °F (0 – 40 °C)
Operating Relative Humidity
0 – 95 %
Operating Elevation
0-3333ft (0-999.9meters)
Storage Temperature
-50 – 40 °C
Storage Relative Humidity
0 – 95 %
Storage Elevation
0-50000ft (0-15000meters)
Audible noise at 1 meter from surface of unit
74.0dBA
Online thermal dissipation
126630.0BTU/hr
Protection Class
NEMA 1 with NEMA 12 optional
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “SYMF1200KG Symmetra MW 1200kW Frame, 480V” Cancel reply
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Shipping & Delivery
Related products
Compare
Close
SUA1500X93 APC Smart-UPS 1500VA USB 120V SHIPBOARD
UPS, APC UPS
Call for Price
SUA1500X93 Overview
APC Smart-UPS 1500VA USB 120V SHIPBOARD High availability, ruggedized power protection for shipboard and other transportation applications. Includes: Smart UPS signalling RS-232 cable, USB cable, User Manual
Add to wishlist
Quick view
Close
SUA5000RMI5U APC Smart-UPS 5000VA 4000W Rackmountable UPS
UPS, APC UPS
SUA5000RMI5U Overview
APC Smart-UPS 5000VA 4000W Rackmountable UPS
Quick view
SURT001 APC Smart-UPS RT 3000VA 230V Isolation Transformer
SURT001 Overview
APC Smart-UPS RT 3000VA 230V Isolation Transformer.
SURT192RMXLBP3U APC 1920VAh UPS Battery Pack – 192V DC
SURT192RMXLBP3U Overview
APC 1920VAh UPS Battery Pack – 192V DC – Spill Proof,
GVSBTH4 Schneider Electric Galaxy VS GVSBTH4 UPS battery string
GVSBTH4 Overview
BN450M APC Back-UPS, 6 Outlets, 450VA, 120V, Retail
BN450M Overview
APC Back-UPS, 6 Outlets, 450VA, 120V, Retail Battery Backup & Surge Protector for Electronics and Computers Includes: User Manual
SMX2000LV APC Smart-UPS X 2000VA Rack/Tower LCD 100-127V
SMX2000LV Overview
SURT009 APC Smart-UPS RT 3000VA, 100-120VAC, Output Hardwire Kit
SURT009 Overview
APC Smart-UPS RT 3000VA, 100-120VAC, Output Hardwire Kit
FREE SHIPPING
Carrier information.
ONLINE PAYMENT
Payment methods.
24/7 SUPPORT
Unlimited help desk.
100% SAFE