HomeUPSAPC UPS SYMF1000KG-IP Symmetra MW 1000kW IP Frame, 480V
Previous product
UPS
SYMF1200KG Symmetra MW 1200kW Frame, 480V Call for Price
Back to products
Next product
UPS
GVSBTU Galaxy VS 7Ah Smart Battery Module Call for Price
SYMF1000KG-IP Symmetra MW 1000kW IP Frame, 480V
Call for Price
SYMF1000KG-IP Overview
Compare
Add to wishlist
SKU: SYMF1000KG-IP Categories: APC UPS, UPS
Share
  • Description
  • Reviews (0)
  • Shipping & Delivery
Description
SYMF1000KG-IP Technical Specifications
Symmetra MW 1000kW IP Frame, 480V
Output
Max Configurable Power (Watts)
1.0MWatts / 1.0MVA
Output Voltage Distortion
Less than 5% at full load
Output Frequency (sync to mains)
60 Hz – programmable +/- 0.5 / 1 / 2 / 4 / 6 / 8%
Output Frequency (not synced)
60Hz +/- 0.1% for 60Hz nominal
Load Crest Factor
Unlimited
Topology
Delta Conversion On-Line
Waveform type
Sine wave
Input
Input frequency
Input voltage range for main operations
408 – 552 (480)V
Input voltage adjustable range for mains operation
408 – 552 (480V)V
Number of Power Cords
1
Type of Input Protection Required
3-pole breaker
Maximum Short Circuit Withstand (Icw)
200.0kAmps
Input Power Factor at Full Load
0.99
Batteries & Runtime
Battery type
No internal battery – uses external battery system
Extendable Run Time
1
Efficiency
View Efficiency Graph
Communications & Management
Interface Port(s)
Contact Closure, DB-9 RS-232, RJ-45 10/100 Base-T, RS-485
Control panel
Touch Screen LCD User Interface
Audible Alarm
Audible and visible alarms prioritized by severity
Emergency Power Off (EPO)
Yes
Physical
Maximum Height
80.0inches (2032MM, 203.2CM)
Maximum Width
155.87inches (3959MM, 395.9CM)
Maximum Depth
42.0inches (1067MM, 106.7CM)
Net Weight
12004.18lbs. (5445.0KG)
Shipping Height
88.0inches (2235MM, 223.5CM)
Shipping Width
228.03inches (5792MM, 579.2CM)
Shipping Depth
50.39inches (1280MM, 128.0CM)
Color
Light grey (NCS 2703-G84Y)
Environmental
Operating Temperature
32 – 104 °F (0 – 40 °C)
Operating Relative Humidity
0 – 95 %
Operating Elevation
0-3333ft (0-999.9meters)
Storage Temperature
-50 – 40 °C
Storage Relative Humidity
0 – 95 %
Storage Elevation
0-50000ft (0-15000meters)
Audible noise at 1 meter from surface of unit
74.0dBA
Online thermal dissipation
105600.0BTU/hr
Protection Class
NEMA 1 with NEMA 12 optional
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “SYMF1000KG-IP Symmetra MW 1000kW IP Frame, 480V” Cancel reply
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Shipping & Delivery
Related products
Compare
Close
SUA5000RMI5U APC Smart-UPS 5000VA 4000W Rackmountable UPS
UPS, APC UPS
Call for Price
SUA5000RMI5U Overview
APC Smart-UPS 5000VA 4000W Rackmountable UPS
Add to wishlist
Quick view
Close
SUA500PDR-H APC DIN Rail Panel Mount UPS with High Temp Battery
UPS, APC UPS
SUA500PDR-H Overview
Quick view
SYA16K16IXR APC Symmetra LX 16kVA Scalable to 16kVA N+1 Ext.
SYA16K16IXR Overview
APC Symmetra LX 16kVA Scalable to 16kVA N+1 Ext.
SMX2000LV APC Smart-UPS X 2000VA Rack/Tower LCD 100-127V
SMX2000LV Overview
GVSBTH4 Schneider Electric Galaxy VS GVSBTH4 UPS battery string
GVSBTH4 Overview
XU2K0LLXXRCC APC SmartUPS Industrial 2000VA / 1800W, 120VAC
XU2K0LLXXRCC Overview
APC SmartUPS Industrial 2000VA / 1800W, 120VAC In/Out RM Conformal Coated Proven Industrial UPS power protection for control applications and harsh environments.
BN1500M2 Back UPS PRO BN 1500VA, 10 Outlets, 2 USB Ports, AVR
BN1500M2 Overview
Back UPS PRO BN 1500VA, 10 Outlets, 2 USB Charging Ports, AVR, LCD interface
SURT48RMXLBP APC Smart-UPS RT 48V RM Battery Pack
SURT48RMXLBP Overview
APC Smart-UPS RT 48V RM Battery Pack
FREE SHIPPING
Carrier information.
ONLINE PAYMENT
Payment methods.
24/7 SUPPORT
Unlimited help desk.
100% SAFE