HomeUPSAPC UPS SY70K100F-NB Symmetra PX70 kW Scalable to 100kW,
Previous product
UPS
SY80K100F Symmetra PX 80kW Scalable to 100kW Call for Price
Back to products
Next product
UPS
0KSY7100F Symmetra PX 70kW Scalable to 100kW Call for Price
SY70K100F-NB Symmetra PX70 kW Scalable to 100kW,
Call for Price
SY70K100F-NB Overview
A modular, high-efficiency 3-phase UPS that is scalable up to 100kW. Suitable for use in small to medium data centers and high density zones.
Compare
Add to wishlist
SKU: SY70K100F-NB Categories: APC UPS, UPS
Share
  • Description
  • Reviews (0)
  • Shipping & Delivery
Description
SY70K100F-NB Technical Specifications
Symmetra PX70 kW Scalable to 100kW,
Output
Max Configurable Power (Watts)
100.0kWatts / 100.0kVA
Output Voltage Distortion
Less than 2%
Output Frequency (sync to mains)
57 – 63 Hz for 60 Hz nominal
Output Frequency (not synced)
60Hz +/- 0.1% for 60Hz nominal, 50Hz +/- 0.1% for 50Hz nominal
Topology
Double Conversion Online
Waveform type
Sine wave
Output Voltage THD
< 2% for 0 to 100% linear load and < 6% for full non linear load
Output Voltage Tolerance
+/-1% static and +/- 5% at 100% load step
Transfer Time
2ms typical
Bypass
Built-in Static Bypass
Input
Input frequency
40 – 70 Hz
Input voltage range for main operations
177 – 239 (208V)V
Input Total Harmonic Distortion
Less than 5% for full load
Input Power Factor at Full Load
0.99
Batteries & Runtime
Battery type
No internal battery – uses external battery system
Efficiency
View Efficiency Graph
Communications & Management
Interface Port(s)
DB-9 RS-232, SmartSlot
Control panel
Multi-function LCD status and control console
Audible Alarm
Alarm when on battery : distinctive low battery alarm : configurable delays
Available SmartSlot™ Interface Quantity
2
Physical
Maximum Height
79.17inches (2011MM, 201.1CM)
Maximum Width
23.62inches (600MM, 60.0CM)
Maximum Depth
42.13inches (1070MM, 107.0CM)
Net Weight
1083.57lbs. (491.5KG)
Shipping weight
1240.32lbs. (562.6KG)
Shipping Height
84.25inches (2140MM, 214.0CM)
Shipping Width
33.39inches (848MM, 84.8CM)
Shipping Depth
47.64inches (1210MM, 121.0CM)
Color
Black
Environmental
Operating Temperature
32 – 104 °F (0 – 40 °C)
Operating Relative Humidity
0 – 95 %
Operating Elevation
0-3333ft (0-999.9meters)
Storage Temperature
-15 – 40 °C
Storage Relative Humidity
0 – 95 %
Storage Elevation
0-50000ft (0-15000meters)
Audible noise at 1 meter from surface of unit
67.0dBA
Protection Class
NEMA 1
Conformance
Approvals
CSA C22.2 No.107.3-05, FCC Part 15 Class A, ISO 14001, ISO 9001, UL 1778
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “SY70K100F-NB Symmetra PX70 kW Scalable to 100kW,” Cancel reply
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Shipping & Delivery
Related products
Compare
Close
SUVTRT20KF2B5S APC Smart-UPS VT 20kVA Tower UPS
UPS, APC UPS
Call for Price
SUVTRT20KF2B5S Overview
APC Smart-UPS VT 20kVA Tower UPS
Add to wishlist
Quick view
Close
SUA5000RMI5U APC Smart-UPS 5000VA 4000W Rackmountable UPS
UPS, APC UPS
SUA5000RMI5U Overview
APC Smart-UPS 5000VA 4000W Rackmountable UPS
Quick view
SURT48RMXLBP APC Smart-UPS RT 48V RM Battery Pack
SURT48RMXLBP Overview
APC Smart-UPS RT 48V RM Battery Pack
BN1500M2 Back UPS PRO BN 1500VA, 10 Outlets, 2 USB Ports, AVR
BN1500M2 Overview
Back UPS PRO BN 1500VA, 10 Outlets, 2 USB Charging Ports, AVR, LCD interface
SURT001 APC Smart-UPS RT 3000VA 230V Isolation Transformer
SURT001 Overview
APC Smart-UPS RT 3000VA 230V Isolation Transformer.
SYARMXR9B9I APC Symmetra LX Extended Run Rack-mount
SYARMXR9B9I Overview
APC Symmetra LX Extended Run Rack-mount w/ 9 SYBT5, 230V
BX1000M Overview
SC450RM1U APC Smart-UPS SC 450VA 1U Rackmount/Tower UPS
SC450RM1U Overview
FREE SHIPPING
Carrier information.
ONLINE PAYMENT
Payment methods.
24/7 SUPPORT
Unlimited help desk.
100% SAFE