HomeUPSAPC UPS 0KSY7100F Symmetra PX 70kW Scalable to 100kW
Previous product
UPS
SY70K100F-NB Symmetra PX70 kW Scalable to 100kW, Call for Price
Back to products
Next product
UPS
SY60K100F-NB Symmetra PX 60kW Scalable to 100kW Call for Price
0KSY7100F Symmetra PX 70kW Scalable to 100kW
Call for Price
0KSY7100F Overview
A modular, high-efficiency 3-phase UPS that is scalable up to 100kW. Suitable for use in small to medium data centers and high density zones.
Compare
Add to wishlist
SKU: 0KSY7100F Categories: APC UPS, UPS
Share
  • Description
  • Reviews (0)
  • Shipping & Delivery
Description
0KSY7100F Technical Specifications
Symmetra PX 70kW Scalable to 100kW
Output
Max Configurable Power (Watts)
100.0kWatts / 100.0kVA
Output Voltage Distortion
Less than 2%
Output Frequency (sync to mains)
57 – 63 Hz for 60 Hz nominal
Output Frequency (not synced)
60Hz +/- 0.1% for 60Hz nominal, 50Hz +/- 0.1% for 50Hz nominal
Topology
Double Conversion Online
Waveform type
Sine wave
Output Voltage THD
< 2% for 0 to 100% linear load and < 6% for full non linear load
Output Voltage Tolerance
+/-1% static and +/- 5% at 100% load step
Transfer Time
2ms typical
Bypass
Built-in Static Bypass
Input
Input frequency
40 – 70 Hz
Input voltage range for main operations
177 – 239 (208V)V
Input Total Harmonic Distortion
Less than 5% for full load
Input Power Factor at Full Load
0.99
Batteries & Runtime
Battery type
VRLA
Included Battery Modules
7
Typical recharge time
2hour(s)
Nominal Battery Voltage
+/-192 V (split battery referenced to neutral)
End of Discharge Maximum Battery Current
351.0A
Battery Slots Empty
2
Battery Volt-Amp-Hour Capacity
24192
Extended Run Options
Symmetra-PX-70kW-Scalable-to-100kW-208V-with-Startup
End of Discharge Battery Voltage
+/-154 V
Efficiency in Battery Operation
94.7 %
Maximum Available Short Circuit Current
30kAmps
Runtime
View Runtime Graph
View Runtime Chart
Efficiency
View Efficiency Graph
Communications & Management
Interface Port(s)
DB-9 RS-232, SmartSlot
Control panel
Multi-function LCD status and control console
Audible Alarm
Alarm when on battery : distinctive low battery alarm : configurable delays
Available SmartSlot™ Interface Quantity
2
Physical
Maximum Height
79.17inches (2011MM, 201.1CM)
Maximum Width
47.24inches (1200MM, 120.0CM)
Maximum Depth
42.13inches (1070MM, 107.0CM)
Net Weight
3386.4lbs. (1539.27KG)
Shipping weight
3725.6lbs. (1693.45KG)
Shipping Height
84.25inches (2140MM, 214.0CM)
Shipping Width
66.77inches (1696MM, 169.6CM)
Shipping Depth
47.64inches (1210MM, 121.0CM)
Color
Black
Environmental
Operating Temperature
32 – 104 °F (0 – 40 °C)
Operating Relative Humidity
0 – 95 %
Operating Elevation
0-3333ft (0-999.9meters)
Storage Temperature
-15 – 40 °C
Storage Relative Humidity
0 – 95 %
Storage Elevation
0-50000ft (0-15000meters)
Audible noise at 1 meter from surface of unit
67.0dBA
Protection Class
NEMA 1
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “0KSY7100F Symmetra PX 70kW Scalable to 100kW” Cancel reply
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Shipping & Delivery
Related products
Compare
Close
XU2K0LLXXRCC APC SmartUPS Industrial 2000VA / 1800W, 120VAC
UPS, APC UPS
Call for Price
XU2K0LLXXRCC Overview
APC SmartUPS Industrial 2000VA / 1800W, 120VAC In/Out RM Conformal Coated Proven Industrial UPS power protection for control applications and harsh environments.