HomeUPSAPC UPS GVSUPS30K0B4GS Galaxy VS UPS 30kW 480V for up to 4 internal
Previous product
UPS
GVSUPS30K0B5FS Galaxy VS UPS 30kW 208V for up to 5 internal Call for Price
Back to products
Next product
UPS
GVSUPS25KR0B5FS Galaxy VS UPS 25kW 208V with N+1 module Call for Price
GVSUPS30K0B4GS Galaxy VS UPS 30kW 480V for up to 4 internal
Call for Price
GVSUPS30K0B4GS Overview
Highly efficient, easy-to-deploy 30kW, 480V 3-phase UPS that brings best-in-class power protection and low total cost of ownership to edge, small and medium data centers, as well as to critical infrastructure in commercial and industrial applications. This UPS is for up to 4 smart modular high capacity battery strings, but is supplied without batteries, so you can easily customize the battery runtime. Includes 5×8 start-up service.
Compare
Add to wishlist
SKU: GVSUPS30K0B4GS Categories: APC UPS, UPS
Share
  • Description
  • Reviews (0)
  • Shipping & Delivery
Description
GVSUPS30K0B4GS Technical Specifications
Galaxy VS UPS 30kW 480V for up to 4 internal
Output
Max Configurable Power (Watts)
30.0kWatts / 30.0kVA
Output Voltage Distortion
Less than 5%
Output Frequency (sync to mains)
50Hz, 60Hz
Output Frequency (not synced)
50Hz +/-0.1% for 50Hz nominal, 60Hz +/-0.1% for 60Hz nominal
Load Crest Factor
2.5
Topology
Double Conversion Online
Waveform type
Sinewave
Overload Operation
150% for 1 minute 125% for 10 minutes
Output Voltage THD
<1% linear load and <5% non-linear load
Output Voltage Tolerance
+/-1% after 50ms
Bypass
Built in static bypass
Input
Input frequency
40-70Hz
Input voltage range for main operations
408 – 552 (480)V
Input Total Harmonic Distortion
Less than 3% at full load
Maximum Short Circuit Withstand (Icw)
65.0kAmps
Input Power Factor at Full Load
0.99
Batteries & Runtime
Battery type
VRLA
Nominal Battery Voltage
480VDC
End of Discharge Maximum Battery Current
81.0A
End of Discharge Battery Voltage
384VDC
Efficiency
View Efficiency Graph
Communications & Management
Control panel
Touchscreen LCD user interface
Audible Alarm
Audible and visible alarms prioritized by severity
Physical
Maximum Height
58.0inches (1485MM, 148.5CM)
Maximum Width
20.0inches (521MM, 52.1CM)
Maximum Depth
34.0inches (847MM, 84.7CM)
Net Weight
732.0lbs. (332.0KG)
Shipping weight
440.0lbs. (200.0KG)
Shipping Height
66.0inches (1680MM, 168.0CM)
Shipping Width
26.0inches (640MM, 64.0CM)
Shipping Depth
38.0inches (990MM, 99.0CM)
Color
Gloss level 85%, RAL 9003, White
Environmental
Operating Temperature
32 – 104 °F (0 – 40 °C)
Operating Relative Humidity
0 to 95% non-condensing %
Operating Elevation
0-3300ftft (0-990meters)
Storage Temperature
-15 – 40 °C
Storage Relative Humidity
10 to 80% non-condensing %
Storage Elevation
0-10|000ftft (0-3meters)
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “GVSUPS30K0B4GS Galaxy VS UPS 30kW 480V for up to 4 internal” Cancel reply
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Shipping & Delivery
Related products
Compare
Close
BE850M2 APC Back-UPS BE850M2, 850VA, 2 USB charging ports, 120V
UPS, APC UPS
Call for Price
BE850M2 Overview
Add to wishlist
Quick view
Close
SRT3000XLW-IEC APC Smart-UPS SRT 3000VA 208/230V IEC
UPS, APC UPS
SRT3000XLW-IEC Overview
Quick view
SMT1500R2-NMC APC Smart-UPS 1500 LCD RM 120V
SMT1500R2-NMC Overview
APC Smart-UPS 1500 LCD RM 120V with bundled network management card (NMC) Intelligent and efficient network power protection from entry level to scaleable runtime. Ideal UPS for servers, point-of-sale, routers, switches, hubs and other network devices. Includes: CD with software, Documentation CD, Installation guide, Rack Mounting support rails, Smart UPS signalling RS-232 cable, USB cable, Web/SNMP Management Card
BN1500M2 Back UPS PRO BN 1500VA, 10 Outlets, 2 USB Ports, AVR
BN1500M2 Overview
Back UPS PRO BN 1500VA, 10 Outlets, 2 USB Charging Ports, AVR, LCD interface
SUA500PDR-S APC Industrial Panel & DIN Rail UPS with Battery 325 Wat
SUA500PDR-S Overview
BN450M APC Back-UPS, 6 Outlets, 450VA, 120V, Retail
BN450M Overview
APC Back-UPS, 6 Outlets, 450VA, 120V, Retail Battery Backup & Surge Protector for Electronics and Computers Includes: User Manual
SUA5000RMI5U APC Smart-UPS 5000VA 4000W Rackmountable UPS
SUA5000RMI5U Overview
APC Smart-UPS 5000VA 4000W Rackmountable UPS
SURT001 APC Smart-UPS RT 3000VA 230V Isolation Transformer
SURT001 Overview
APC Smart-UPS RT 3000VA 230V Isolation Transformer.
FREE SHIPPING
Carrier information.
ONLINE PAYMENT
Payment methods.
24/7 SUPPORT
Unlimited help desk.
100% SAFE