HomeUPSAPC UPS GVSUPS20KR0B5FS Galaxy VS UPS 20kW 208V with N+1 module
Previous product
UPS
GVSUPS20KR0B5GS Galaxy VS UPS 20kW 480V with N+1 module Call for Price
Back to products
Next product
UPS
GVSUPS20KGS Galaxy VS UPS 20kW 480V for External Batteries Call for Price
GVSUPS20KR0B5FS Galaxy VS UPS 20kW 208V with N+1 module
Call for Price
GVSUPS20KR0B5FS Overview
Highly efficient, easy-to-deploy 20kW, 208V 3-phase UPS that brings best-in-class power protection and low total cost of ownership to edge, small and medium data centers, as well as to critical infrastructure in commercial and industrial applications. This UPS is for up to 5 smart modular high capacity battery strings, but is supplied without batteries, so you can easily customize the battery runtime. Includes 5×8 start-up service and one additional power module for N+1 redundancy.
Compare
Add to wishlist
SKU: GVSUPS20KR0B5FS Categories: APC UPS, UPS
Share
  • Description
  • Reviews (0)
  • Shipping & Delivery
Description
GVSUPS20KR0B5FS Technical Specifications
Galaxy VS UPS 20kW 208V with N+1 module
Output
Max Configurable Power (Watts)
20.0kWatts / 20.0kVA
Output Voltage Distortion
Less than 3%
Output Frequency (sync to mains)
50Hz, 60Hz
Output Frequency (not synced)
50Hz +/-0.1% for 50Hz nominal, 60Hz +/-0.1% for 60Hz nominal
Other Output Voltages
Load Crest Factor
2.5
Topology
Double Conversion Online
Waveform type
Sinewave
Overload Operation
150% for 1 minute 125% for 10 minutes
Output Voltage THD
<1% linear load and <3% non-linear load
Output Voltage Tolerance
+/-1% after 50ms
Bypass
Built in static bypass
Input
Input frequency
40-70Hz
Input voltage range for main operations
177-239 (208V)V
Input Total Harmonic Distortion
Less than 6% at full linear load
Other Input Voltages
Maximum Short Circuit Withstand (Icw)
65.0kAmps
Input Power Factor at Full Load
0.99
Batteries & Runtime
Battery type
VRLA
Nominal Battery Voltage
480VDC
End of Discharge Maximum Battery Current
54.0A
End of Discharge Battery Voltage
384VDC
Efficiency
View Efficiency Graph
Communications & Management
Control panel
Touchscreen LCD user interface
Audible Alarm
Audible and visible alarms prioritized by severity
Physical
Maximum Height
78.0inches (1970MM, 197.0CM)
Maximum Width
22.0inches (550MM, 55.0CM)
Maximum Depth
34.0inches (847MM, 84.7CM)
Net Weight
551.16lbs. (250.0KG)
Shipping weight
552.0lbs. (250.0KG)
Shipping Height
82.0inches (2082MM, 208.2CM)
Shipping Width
30.0inches (755MM, 75.5CM)
Shipping Depth
40.0inches (1010MM, 101.0CM)
Color
Gloss level 85%, RAL 9003, White
Environmental
Operating Temperature
32 – 104 °F (0 – 40 °C)
Operating Relative Humidity
0 to 95% non-condensing %
Operating Elevation
0-3300ftft (0-990meters)
Storage Temperature
-15 – 40 °C
Storage Relative Humidity
10 to 80% non-condensing %
Storage Elevation
0-10|000ftft (0-3meters)
Audible noise at 1 meter from surface of unit
54.0dBA
Online thermal dissipation
3234.0BTU/hr
Protection Class
IP20
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “GVSUPS20KR0B5FS Galaxy VS UPS 20kW 208V with N+1 module” Cancel reply
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Shipping & Delivery
Related products
Compare
Close
SC450RM1U APC Smart-UPS SC 450VA 1U Rackmount/Tower UPS
UPS, APC UPS
Call for Price
SC450RM1U Overview
Add to wishlist
Quick view
Close
SUA1500X93 APC Smart-UPS 1500VA USB 120V SHIPBOARD
UPS, APC UPS
SUA1500X93 Overview
APC Smart-UPS 1500VA USB 120V SHIPBOARD High availability, ruggedized power protection for shipboard and other transportation applications. Includes: Smart UPS signalling RS-232 cable, USB cable, User Manual
Quick view
BN1500M2 Back UPS PRO BN 1500VA, 10 Outlets, 2 USB Ports, AVR
BN1500M2 Overview
Back UPS PRO BN 1500VA, 10 Outlets, 2 USB Charging Ports, AVR, LCD interface
SMT1500NC APC Smart-UPS 1500 LCD UPS 1 kW 1440 VA
SMT1500NC Overview
SURT1000RMXLI APC Smart-UPS RT 1000VA 700W RM 230V UPS
SURT1000RMXLI Overview
APC Smart-UPS RT 1000VA 700W RM 230V UPS
BX1000M Overview
SUA500PDR-S APC Industrial Panel & DIN Rail UPS with Battery 325 Wat
SUA500PDR-S Overview
BN450M APC Back-UPS, 6 Outlets, 450VA, 120V, Retail
BN450M Overview
APC Back-UPS, 6 Outlets, 450VA, 120V, Retail Battery Backup & Surge Protector for Electronics and Computers Includes: User Manual
FREE SHIPPING
Carrier information.
ONLINE PAYMENT
Payment methods.
24/7 SUPPORT
Unlimited help desk.
100% SAFE