HomeUPSAPC UPS SY500K500DL-PD Symmetra PX 500kW Scalable to 500kW
Previous product
UPS
SY500K500DR-PD Symmetra PX 500kW Scalable to 500kW Call for Price
Back to products
Next product
UPS
SY500K500D Symmetra PX 500kW Scalable to 500kW Call for Price
SY500K500DL-PD Symmetra PX 500kW Scalable to 500kW
Call for Price
SY500K500DL-PD Overview
Compare
Add to wishlist
SKU: SY500K500DL-PD Categories: APC UPS, UPS
Share
  • Description
  • Reviews (0)
  • Shipping & Delivery
Description
SY500K500DL-PD Technical Specifications
Symmetra PX 500kW Scalable to 500kW
Output
Max Configurable Power (Watts)
500.0kWatts / 500.0kVA
Output Voltage Distortion
Less than 2%
Output Frequency (sync to mains)
50 Hz, 60 Hz
Output Frequency (not synced)
60Hz +/- 0.1% for 60Hz nominal, 50Hz +/- 0.1% for 50Hz nominal
Other Output Voltages
Topology
Double Conversion Online
Waveform type
Sine wave
Overload Operation
10 minutes @ 125% and 60 seconds @ 150%
Output Voltage THD
< 2% linear load and <3% non-linear load
Output Voltage Tolerance
+/-1% static and +/- 5% at 100% load step
Transfer Time
2ms typical
Bypass
Built-in Maintenance Bypass, Built-in Static Bypass
Input
Input frequency
40 – 70 Hz (auto sensing)
Input voltage range for main operations
340 – 460 (400V), 408 – 552 (480)V
Input Total Harmonic Distortion
Less than 5% for full load
Type of Input Protection Required
3-pole breaker
Other Input Voltages
415
Maximum Short Circuit Withstand (Icw)
50.0kAmps
Input Power Factor at Full Load
0.99
Batteries & Runtime
Battery type
VRLA
Included Battery Modules
32
Typical recharge time
3.5hour(s)
RBC Quantity
6
Extendable Run Time
1
Battery Volt-Amp-Hour Capacity
165888
Extended Run Options
Symmetra-PX-500kW-Scalable-to-500kW-with-Maintenance-Bypass-Left-Distribution
Efficiency in Battery Operation
96.0 %
Overload Operation
Runtime
View Runtime Graph
View Runtime Chart
Efficiency
View Efficiency Graph
Communications & Management
Interface Port(s)
SYPX250-500_Parallel
Pre-Installed SmartSlot™ Cards
AP9635
Control panel
Touch Screen LCD User Interface
Emergency Power Off (EPO)
Optional
Available SmartSlot™ Interface Quantity
1
Physical
Maximum Height
78.39inches (1991MM, 199.1CM)
Maximum Width
204.72inches (5200MM, 520.0CM)
Maximum Depth
42.13inches (1070MM, 107.0CM)
Net Weight
18746.2lbs. (8521.0KG)
Shipping weight
20490.8lbs. (9314.0KG)
Shipping Height
84.65inches (2150MM, 215.0CM)
Shipping Width
279.53inches (7100MM, 710.0CM)
Shipping Depth
50.0inches (1270MM, 127.0CM)
Color
Black
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “SY500K500DL-PD Symmetra PX 500kW Scalable to 500kW” Cancel reply
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Shipping & Delivery
Related products
Compare
Close
SURT001 APC Smart-UPS RT 3000VA 230V Isolation Transformer
UPS, APC UPS
Call for Price
SURT001 Overview
APC Smart-UPS RT 3000VA 230V Isolation Transformer.
Add to wishlist
Quick view
Close
SUA5000RMI5U APC Smart-UPS 5000VA 4000W Rackmountable UPS
UPS, APC UPS
SUA5000RMI5U Overview
APC Smart-UPS 5000VA 4000W Rackmountable UPS