HomeUPSAPC UPS SY500K500D Symmetra PX 500kW Scalable to 500kW
Previous product
UPS
SY500K500DL-PD Symmetra PX 500kW Scalable to 500kW Call for Price
Back to products
Next product
UPS
SY40K40F Symmetra PX 40kW Scalable to 40kW N+1, 208V Call for Price
SY500K500D Symmetra PX 500kW Scalable to 500kW
Call for Price
SY500K500D Overview
Compare
Add to wishlist
SKU: SY500K500D Categories: APC UPS, UPS
Share
  • Description
  • Reviews (0)
  • Shipping & Delivery
Description
SY500K500D Technical Specifications
Symmetra PX 500kW Scalable to 500kW
Output
Max Configurable Power (Watts)
500.0kWatts / 500.0kVA
Output Voltage Distortion
Less than 2%
Output Frequency (sync to mains)
50 Hz, 60 Hz
Output Frequency (not synced)
60Hz +/- 0.1% for 60Hz nominal, 50Hz +/- 0.1% for 50Hz nominal
Other Output Voltages
Topology
Double Conversion Online
Waveform type
Sine wave
Overload Operation
10 minutes @ 125% and 60 seconds @ 150%
Output Voltage THD
< 2% linear load and <3% non-linear load
Output Voltage Tolerance
+/-1% static and +/- 5% at 100% load step
Transfer Time
2ms typical
Bypass
Built-in Static Bypass
Input
Input frequency
40 – 70 Hz (auto sensing)
Input voltage range for main operations
340 – 460 (400V), 408 – 552 (480)V
Input Total Harmonic Distortion
Less than 5% for full load
Type of Input Protection Required
3-pole breaker
Other Input Voltages
415
Maximum Short Circuit Withstand (Icw)
50.0kAmps
Input Power Factor at Full Load
0.99
Batteries & Runtime
Battery type
VRLA
Included Battery Modules
32
Typical recharge time
3.5hour(s)
RBC Quantity
6
Extendable Run Time
1
Battery Volt-Amp-Hour Capacity
165888
Extended Run Options
Symmetra-PX-500kW-Scalable-to-500kW-without-Maintenance-Bypass-or-Distribution-Parallel-Capable
Efficiency in Battery Operation
96.0 %
Overload Operation
Runtime
View Runtime Graph
View Runtime Chart
Efficiency
View Efficiency Graph
Communications & Management
Interface Port(s)
SYPX250-500_Parallel
Pre-Installed SmartSlot™ Cards
AP9635
Control panel
Touch Screen LCD User Interface
Emergency Power Off (EPO)
Optional
Available SmartSlot™ Interface Quantity
1
Physical
Maximum Height
78.39inches (1991MM, 199.1CM)
Maximum Width
188.98inches (4800MM, 480.0CM)
Maximum Depth
42.13inches (1070MM, 107.0CM)
Net Weight
17947.6lbs. (8158.0KG)
Shipping weight
19661.4lbs. (8937.0KG)
Shipping Height
84.65inches (2150MM, 215.0CM)
Shipping Width
279.53inches (7100MM, 710.0CM)
Shipping Depth
50.0inches (1270MM, 127.0CM)
Color
Black
Environmental
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “SY500K500D Symmetra PX 500kW Scalable to 500kW” Cancel reply