HomeUPSAPC UPS GVSBPOT100T Galaxy VS Maintenance Bypass Cabinet
Previous product
UPS
GVSBPOT50 Schneider Electric Galaxy VS Maintenance Bypass Cabinet Call for Price
Back to products
Next product
UPS
GVSBPOT100 Schneider Electric Galaxy VS Maintenance Bypass Cabinet Call for Price
GVSBPOT100T Galaxy VS Maintenance Bypass Cabinet
Call for Price
GVSBPOT100T Overview
Galaxy VS Maintenance Bypass Cabinet with output transformer 100kW 480V in, 208V out, 77.6in tall
Maintenance bypass cabinet with output transformer. The maintenance bypass isolates the UPS completely during service operations. The output transformer converts the 480V output of the UPS into 208V output. Compatible with 480V UPS.
Compare
Add to wishlist
SKU: GVSBPOT100T Categories: APC UPS, UPS
Share
  • Description
  • Reviews (0)
  • Shipping & Delivery
Description
GVSBPOT100T Technical Specifications
Output
Nominal Output Voltage
208V 3PH
Input
Nominal Input Voltage
480V 3PH
Input frequency
60 Hz
Physical
Maximum Height
77.56inches (1970MM, 197.0CM)
Maximum Width
23.62inches (600MM, 60.0CM)
Maximum Depth
33.35inches (847MM, 84.7CM)
Net Weight
2030.46lbs. (921.0KG)
Shipping weight
2074.55lbs. (941.0KG)
Shipping Height
81.97inches (2082MM, 208.2CM)
Shipping Width
29.72inches (755MM, 75.5CM)
Shipping Depth
39.76inches (1010MM, 101.0CM)
Color
White
Environmental
Operating Temperature
32 – 104 °F (0 – 40 °C)
Operating Relative Humidity
0 – 95 (non-condensing) %
Operating Elevation
0-3333ft (0-999.9meters)
Storage Temperature
-25 to 55 °C
Storage Relative Humidity
0 – 95 (non-condensing) %
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “GVSBPOT100T Galaxy VS Maintenance Bypass Cabinet” Cancel reply
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Shipping & Delivery
Related products
Compare
Close
SMT1500R2-NMC APC Smart-UPS 1500 LCD RM 120V
UPS, APC UPS
Call for Price
SMT1500R2-NMC Overview
APC Smart-UPS 1500 LCD RM 120V with bundled network management card (NMC) Intelligent and efficient network power protection from entry level to scaleable runtime. Ideal UPS for servers, point-of-sale, routers, switches, hubs and other network devices. Includes: CD with software, Documentation CD, Installation guide, Rack Mounting support rails, Smart UPS signalling RS-232 cable, USB cable, Web/SNMP Management Card
Add to wishlist
Quick view
Close
BE850M2 APC Back-UPS BE850M2, 850VA, 2 USB charging ports, 120V
UPS, APC UPS
BE850M2 Overview
Quick view
SRT3000XLT-5KTF APC Smart-UPS SRT 3000VA Step-Down Transformer
SRT3000XLT-5KTF Overview
SUA500PDR-H APC DIN Rail Panel Mount UPS with High Temp Battery
SUA500PDR-H Overview
SURT48XLBP APC Smart-UPS RT 48V Battery Pack
SURT48XLBP Overview
APC Smart-UPS RT 48V Battery Pack
SUA500PDR-S APC Industrial Panel & DIN Rail UPS with Battery 325 Wat
SUA500PDR-S Overview
SUVTRT20KF2B5S APC Smart-UPS VT 20kVA Tower UPS
SUVTRT20KF2B5S Overview
APC Smart-UPS VT 20kVA Tower UPS
SYA16K16IXR APC Symmetra LX 16kVA Scalable to 16kVA N+1 Ext.
SYA16K16IXR Overview
APC Symmetra LX 16kVA Scalable to 16kVA N+1 Ext.
FREE SHIPPING
Carrier information.
ONLINE PAYMENT
Payment methods.
24/7 SUPPORT
Unlimited help desk.
100% SAFE