HomeUPSAPC UPS SY400K500DR-PD Symmetra PX 400kW Scalable to 500kW
Previous product
UPS
SY40K100F Symmetra PX 40kW Scalable to 100kW, 208V with Startup Call for Price
Back to products
Next product
UPS
SY400K500D Symmetra PX 400kW Scalable to 500kW Call for Price
SY400K500DR-PD Symmetra PX 400kW Scalable to 500kW
Call for Price
SY400K500DR-PD Overview
Compare
Add to wishlist
SKU: SY400K500DR-PD Categories: APC UPS, UPS
Share
  • Description
  • Reviews (0)
  • Shipping & Delivery
Description
SY400K500DR-PD Technical Specifications
Symmetra PX 400kW Scalable to 500kW
Output
Max Configurable Power (Watts)
500.0kWatts / 500.0kVA
Output Voltage Distortion
Less than 2%
Output Frequency (sync to mains)
50 Hz, 60 Hz
Output Frequency (not synced)
60Hz +/- 0.1% for 60Hz nominal, 50Hz +/- 0.1% for 50Hz nominal
Other Output Voltages
415
Topology
Double Conversion Online
Waveform type
Sine wave
Overload Operation
10 minutes @ 125% and 60 seconds @ 150%
Output Voltage THD
< 2% linear load and <3% non-linear load
Output Voltage Tolerance
+/-1% static and +/- 5% at 100% load step
Transfer Time
2ms typical
Bypass
Built-in Maintenance Bypass, Built-in Static Bypass
Input
Input frequency
40 – 70 Hz (auto sensing)
Input voltage range for main operations
340 – 460 (400V), 408 – 552 (480)V
Input Total Harmonic Distortion
Less than 5% for full load
Type of Input Protection Required
3-pole breaker
Other Input Voltages
415
Maximum Short Circuit Withstand (Icw)
50.0kAmps
Input Power Factor at Full Load
0.99
Batteries & Runtime
Battery type
VRLA
Included Battery Modules
26
Typical recharge time
3.5hour(s)
Battery Slots Empty
36
RBC Quantity
6
Extendable Run Time
1
Battery Volt-Amp-Hour Capacity
134784
Extended Run Options
Symmetra-PX-400kW-Scalable-to-500kW-with-Right-Mounted-Maintenance-Bypass-and-Distribution
Efficiency in Battery Operation
96.0 %
Overload Operation
Runtime
View Runtime Graph
View Runtime Chart
Efficiency
View Efficiency Graph
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “SY400K500DR-PD Symmetra PX 400kW Scalable to 500kW” Cancel reply
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Shipping & Delivery
Related products
Compare
Close
SYARMXR9B9I APC Symmetra LX Extended Run Rack-mount
UPS, APC UPS
Call for Price
SYARMXR9B9I Overview
APC Symmetra LX Extended Run Rack-mount w/ 9 SYBT5, 230V
Add to wishlist
Quick view
Close
SUVTRT20KF2B5S APC Smart-UPS VT 20kVA Tower UPS
UPS, APC UPS
SUVTRT20KF2B5S Overview
APC Smart-UPS VT 20kVA Tower UPS
Quick view
SYA16K16IXR APC Symmetra LX 16kVA Scalable to 16kVA N+1 Ext.
SYA16K16IXR Overview
APC Symmetra LX 16kVA Scalable to 16kVA N+1 Ext.
SUA5000RMI5U APC Smart-UPS 5000VA 4000W Rackmountable UPS
SUA5000RMI5U Overview
APC Smart-UPS 5000VA 4000W Rackmountable UPS
SURT192RMXLBP3U APC 1920VAh UPS Battery Pack – 192V DC
SURT192RMXLBP3U Overview
APC 1920VAh UPS Battery Pack – 192V DC – Spill Proof,
BX1000M Overview
BE850M2 APC Back-UPS BE850M2, 850VA, 2 USB charging ports, 120V
BE850M2 Overview
SUA750RM2U APC Smart-UPS 750VA USB & Serial RM 2U 120V
SUA750RM2U Overview
APC Smart-UPS 750VA USB & Serial RM 2U 120V Intelligent and efficient network power protection from entry level to scaleable runtime. Ideal UPS for servers, point-of-sale, routers, switches, hubs and other network devices. Includes: CD with software, Rack Mounting Brackets, Rack Mounting support rails, Smart UPS signalling RS-232 cable, USB cable, User Manual
FREE SHIPPING
Carrier information.
ONLINE PAYMENT
Payment methods.
24/7 SUPPORT
Unlimited help desk.
100% SAFE