HomeUPSAPC UPS GVSBPIT25 Schneider Electric Galaxy VS Maintenance Bypass Cabinet
Previous product
UPS
GVSBPIT25B Schneider Electric Galaxy VS Maintenance Bypass Cabinet Call for Price
Back to products
Next product
UPS
GVSUPS15K0B4FS Galaxy VS UPS 15kW 208V for up to 4 internal Call for Price
GVSBPIT25 Schneider Electric Galaxy VS Maintenance Bypass Cabinet
Call for Price
GVSBPIT25 Overview
The maintenance bypass isolates the UPS completely during service operations. The input transformer can be configured onsite for either 480V or 600V input and delivers 208V output.
Compare
Add to wishlist
SKU: GVSBPIT25 Categories: APC UPS, UPS
Share
  • Description
  • Reviews (0)
  • Shipping & Delivery
Description
GVSBPIT25 Technical Specifications
Schneider Electric Galaxy VS Maintenance Bypass Cabinet with Input Transformer
Manufacturer :APC
Brand :Schneider
Product Line :Schneider Electric Galaxy VS
Model :Maintenance Bypass Cabinet with Input Transformer 25kW
Country Kits :United States, Canada
Packaged Quantity :1
General
Subcategory :Power converters, splitters and accessories
Product Type :Bypass switch
Power Device
Form Factor :External
Voltage Provided :AC 208 volt
Voltage Required :AC 480/600 volt
Miscellaneous
Color :White
Color Category :White
Compliant Standards :REACH, RoHS
Dimensions & Weight
Width :23.6 inch
Depth :32.9 inch
Height :58.5 inch
Weight :870.82 lbs
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Shipping & Delivery
Related products
Compare
Close
SRT3000XLW-IEC APC Smart-UPS SRT 3000VA 208/230V IEC
UPS, APC UPS
Call for Price
SRT3000XLW-IEC Overview
Add to wishlist
Quick view
Close
SURT009 APC Smart-UPS RT 3000VA, 100-120VAC, Output Hardwire Kit
UPS, APC UPS
SURT009 Overview
APC Smart-UPS RT 3000VA, 100-120VAC, Output Hardwire Kit
Quick view
SURT001 APC Smart-UPS RT 3000VA 230V Isolation Transformer
SURT001 Overview
APC Smart-UPS RT 3000VA 230V Isolation Transformer.
SYARMXR9B9I APC Symmetra LX Extended Run Rack-mount
SYARMXR9B9I Overview
APC Symmetra LX Extended Run Rack-mount w/ 9 SYBT5, 230V
BX1000M Overview
SYA16K16IXR APC Symmetra LX 16kVA Scalable to 16kVA N+1 Ext.
SYA16K16IXR Overview
APC Symmetra LX 16kVA Scalable to 16kVA N+1 Ext.
SURT48RMXLBP APC Smart-UPS RT 48V RM Battery Pack
SURT48RMXLBP Overview
APC Smart-UPS RT 48V RM Battery Pack
SMX2000LV APC Smart-UPS X 2000VA Rack/Tower LCD 100-127V
SMX2000LV Overview
FREE SHIPPING
Carrier information.
ONLINE PAYMENT
Payment methods.
24/7 SUPPORT
Unlimited help desk.
100% SAFE