HomeWireless DevicesCisco Wireless Devices AIR-AP1810W-B-K9 Cisco Aironet Wireless Access Point
Previous product
Wireless
AIR-AP1840I-B-K9C Cisco Aironet 1840i-b-k9c Controllerless Access Point Call for Price
Back to products
Next product
Wireless
AIR-AP1542D-B-K9 Cisco Aironet 1542D Wireless Access Point Call for Price
AIR-AP1810W-B-K9 Cisco Aironet Wireless Access Point
Call for Price
AIR-AP1810W-B-K9 Overview
Cisco Aironet 1810W Wireless Access Point. CISCO AIR-AP1810W-B-K9 Aironet 1810w In-wall Poe+ Access Point – 867 Mbps Wireless Access Point.
Compare
Add to wishlist
SKU: AIR-AP1810W-B-K9 Categories: Cisco Wireless Devices, Wireless Devices
Share
  • Description
  • Reviews (0)
  • Shipping & Delivery
Description
AIR-AP1810W-B-K9 Technical Specifications
Cisco Aironet 1810W Wireless Access Point
Key Features :
Device Type : Wireless Access Point
Form Factor : In-wall Mountable
Connectivity Technology : Wireless
Data Transfer Rate : 867 Mbps
Capacity : Wireless Clients: 400 Wireless Clients Per Wi-fi Radio: 200 Spatial Streams: 2
Status Indicators : Port Status, Boot State, Error, Status
Antenna : Internal
System: 512 MB DRAM, 256 MB flash, 1.4 GHz system dual-core CPU
Input power requirements: 44 to 57V DC, Optional power supply and power injector: 100 to 240V AC; 49 to 60 Hz